piątek, 31 maja 2019

Maltańczyk - Żywienie

Czym karmić maltańczyka? 
Maltańczyk jest delikatnym psem potrzebującym zbilansowanej diety, aby
uzupełnić wszelkie zapotrzebowania organizmu tej rasy. Futrzak jest zachłanny na jedzenie, jeśli nie wydzielisz mu odpowiedniej
dawki karmy dla wieku oraz wagi może szybko przytyć oraz mieć problemy z żołądkiem. Jest ciekawski i zdarza mu się jeść rzeczy które do jedzenia nie są. Ma skłonności do nadwagi.


Maltese posiada bardzo wrażliwy układ pokarmowy, często poprzez
przejedzenie, przebiałkowanie-zbyt duże porcje posiłków, źle dobraną karmę mogą zdarzyć się wymioty, senność, zmęczenie, wzdęty brzuch. Nie lekceważ danych objawów psa, ponieważ skutkuję to w najgorszym wypadku zaniedbania, ryzykiem skrętu żołądka.
Potrzeby żywieniowe
1. Karma sucha
Biały kłębuszek potrzebuję karmy dla ras małych z mniejszymi granulkami. W składzie powinno znajdować się: białko surowe(co najmniej na poziomie 30%) w formie świeżego mięsa lub ryb dodatkowo zawierająca wysoce wartościowe warzywa, fruktooligosacharydy ,wapń, fosfor, wit.A, wit.D3, wit.E, wit.C, Omega-3, Omega-6.Ważne jest abyśmy zwracali uwagę na skład karmy. Często producenci próbują nas zmylić reklamą, opakowaniem i pięknym opisem karmy, lecz po przeczytaniu składu okazuję się iż karma jest bezwartościowa. Zwróć uwagę na skład analityczny karmy.
UWAGA! (W większości przypadków) Maltan preferuje karmy bez zbóż (gluten kukurydziany) ze względu na predyspozycje do alergii. Kategorycznie odradzam dokarmiania psa jedzeniem dla człowieka (tkzw. resztki ze stołu) poza jego dzienną porcją żywieniową, skutkuje to zaburzeniem czynności jelit oraz wypróżniania. Układ wydalniczy psa reaguję nagromadzeniem gazów, oraz rozleniwia jelito co prowadzi do zmniejszenia parcia skutkując zapaleniem gruczołów okołoodbytowych. 
2. Karma mokra
Karma ta stanowi uzupełnienie diety karmą suchą. Zaleca się mieszanie karmy suchej z karmą mokra w proporcji 1:1 w celu urozmaicenia. Mokra karma posiada w składzie mniej wartości odżywczych niż karma sucha, składa się najczęściej z wody i substancji zapachowych przez co wydaję się nieco atrakcyjniejsza dla psa. Jeśli zdecydujemy się na bogatsze składnikowo karmy mokre, liczmy się z tym że zapłacimy dużo więcej, ni jeżeli kupno bogatej w skład karmy suchej. Nie polecam żywienia opartego wyłącznie na karmie mokrej ze względu na to iż jej konsystencja jest rzadka i płynna co wpływa niekorzystnie na jelito grube psa powodując częstsze rzadsze stolce, biegunki oraz blokuje samoczynne opróżnianie się gruczołów okołoodbytowych. 

Porcje karmienia

Porcje karmienia rozplanuj według swojego harmonogramu dnia oraz wieku,wagi, aktywności psa. Mój maltese jako szczeniak do 12-nastego miesiąca życia był karmiony 3 razy dziennie zmieszaną karmą suchą oraz mokrą. W tej chwili 2-letni maltańczyk, dostaję dwie porcje dzienne  karmy suchej (rano i wieczorem). Waży około 4,5kg dla jego wagi otrzymuję dziennie 70gram karmy suchej. Odnosząc się do jego wysiłku, jeśli idę z nim na aktywy spacer-bieg-trenujęgo, w ten czas pies potrzebuję dostarczenia mu więcej energii pokarmowej np. w postaci smakołyków między posiłkami głównymi. Pamiętaj że każda karma ma inny przelicznik zapotrzebowania pokarmu w postaci dziennej ilości.

Ilość karmy = Waga psa. Kieruj się wyznaczoną tabelą na opakowaniu karmy.
Smakołyki

Smakołyki w formie gotowego produktu należy podawać między posiłkami, w ilości zalecanej dla dziennego spożycia na etykiecie produktu. Pamiętaj że jeśli podasz psu większą dawkę smakołyków (z powodu np.trenowania psa – nauka komend) powinieneś ograniczyć (zależnie od wysiłku psa) następną porcję posiłku.

Jedzenie jako urozmaicenie diety, które nie szkodzą maltanese mana to:

gotowane lub surowe mięso bez kości i przypraw: wołowina, indyk, królik, ryby, ryż  marchew, brokuły...owoce: jabłko, gruszka, banan, gotowane jajko,olej z łososia jako dodatek do posiłku


Nie podawaj psu pokarmu zawierającego cukry, słodziki. Czekolada to trucizna dla każdego psa. Zabrania się karmienia słodyczami w tym chipsy, słone orzeszki, paluszki, batoniki, cukierki itp. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub masz pytania... napisz w komentarzu :) Z chęcią odpowiem i posłużę dobrą radą. 🐾🐾🐾


środa, 29 maja 2019

czwartek, 23 maja 2019

Maltańczyk - Charakter



Maltańczyk, maltanese mana, maltese, maltan...
Opowiem Tobie o 3 cechach charakteru i zachowaniach maltana które są szczególnie dominujące oraz genetycznie uwzględniają usposobienie tej rasy.

Maltanoholizm!







1. Aktywność

Maltese od małego szczeniaka próbuję zwrócić Twoją uwagę ku sobie. Uwielbia zabawę. Najchętniej każdą chwilę w jego oczach powinieneś poświęcić na zabawę, spacer i psoty! W dorosłym etapie życia nieznacznie zanika jego zapotrzebowanie na nadmierną rozrywkę, preferuję długi spacer po którym wraca do domu i po prostu leniuchuje. Jednak niech nie zwiedzie Cię jego chwilowa drzemka, gdyż w trakcie jej uzupełnia siły, aby móc dalej biegać za piłką, szarpać linę i zaczepiać swojego właściciela do rozrywki. 

2. Towarzyskość Pies tej rasy szczególnie potrzebuję bliskości człowieka, jest bardzo emocjonalny i towarzyski. Chodzi za nogą właściciela, spoglądając z ciekawością co robi. Często nie chce wypuścić swojego właściciela i popiskuje kiedy ten opuszcza dom. Pragnie każdą chwile spędzać z ludźmi, i budować z nimi głęboką więź. Maltańczyk wybiera swojego właściciela stopniowo, kształtując swoje zachowanie w pierwszych miesiącach życia, z czasem nabiera pewności do osoby która będzie jego przywódcą. W wyborze swojego wybrańca kieruję się opiekuńczością i uczuciem kierowanym w swoim kierunku.

3. Temperament Maltan ma zrównoważony temperament. Jest wrażliwy, wierny swojemu właścicielowi, przyjacielski. Na krytykę zachowania reaguję podkuleniem ogona i wycofaniem. Szybko uczy się komend, jest bardzo inteligentny. Szczeniak od pierwszych miesięcy życia kształtuje swój charakter i testuje właściciela, na ile może sobie pozwolić. Zdarza się że ze złości gryzie gazety, buty, podgryza meble, aczkolwiek jest to cecha charakteru odpowiadająca  konkretnej osobowości psa zależnej od miotu i uwarunkowań genetycznych danego pokolenia. Cecha brojarza nie powinna zakorzenić się w maltanie na długo, trzeba wziąć pod uwagę fakt iż większość szczeniaków dorastających psoci w domu, wiec jest to zależne od właściciela w jaki sposób utemperuje swojego pupila. Kochający, obdarzony uczuciem maltańczyk nie będzie sprawiać problemów, jeśli tylko wystarczająco zapewnimy mu pewność uczuć i nie pozostawimy go samemu sobie. Z czasem maltanese mana upodabnia się do właściciela więc kiedy Ty leżysz na kanapie on również, z nudów czeka aż jego człowiek zechce się z nim w końcu pobawić.

Wyprawka dla szczeniaczka

Mały szczeniak maltese u Ciebie w domu...Jak go oswoić i co jest mu potrzebne. Wyprawka dla białego szczeniaczka! Co zrobić ki...